Étkezési térítési díj
Tisztelt Szülők!
A február havi étkezési térítési díjak befizetésének időpontja:
2021. március 11. – 12., 8 – 16 óráig!!
(csütörtök-péntek)
A térítési díjat 2020. októbertől már átutalással is befizethetik az alábbi számlaszámra:
11734107-26077914 (közl: gyermek neve, osztálya)
Az étkezési számlát e-mailben előzetesen megküldjük.
A vírushelyzetre való tekintettel kérjük, hogy részesítsék előnyben az átutalásos fizetést!
4. évfolyam angolosainak búcsúzása a jelenléti oktatástól
A Szent István Katolikus Általános Iskola 4.a és 4.b osztályos tanulói így búcsúztak a március 5-én véget érő oktatástól. A műsor létrejöttéért hálás köszönet: Nagyné Demeter Ilonának a zenei kíséretért, Gregovszkiné Dobó Melindának a díszletekért, Gálné Fekete Eszternek, Bencsikné Madarász Erzsébetnek, Kovácsné Murányi Editnek, Aranyosiné Elek Ágotának, Molnárné Dózsa Alíznak a gyerekek jelmezéért.
Gáspárné Ali Júlia
igazgatóhelyettes
angol-nyelvtanár
8. évfolyam farsangi produkciója
Felsős farsang
Február 12-én pénteken iskolánk felsős tanulói ünnepelték osztályonként a farsangot. A tánc, a zene, a jelmezes kavalkád egy kis időre feledtette mindenkivel a vírus miatt kialakult hangulatot. Az iskola folyosója gyerekek önfeledt kacajától volt hangos.
Alsós farsang
Február 5-én a szokásostól eltérő módon, a járványügyi előírásoknak megfelelően osztályonként megrendezésre került az alsósok és az 5.a farsangja.
A gyerekek önfeledt örömmel csatlakoztak be a játékokba.
4. évfolyam farsangi műsora
Kreatív technika óra
Idén sajnos máshogy alakul a farsang. Míg tavaly a farsangi álarcokat készítettük, most szájmaszkokat. De így is nagyon kreatívak voltak a gyerekek. Technika óra keretében megterveztük, megvarrtuk és megfestettük a saját, egyedi maszkunkat.
Gregovszkiné Dobó Melinda
Rajpályázat eredmények
A Kárpátaljai Szövetség „Karácsonyi álom” címmel rajzpályázatot hirdetett 2020 decemberében. 1-8. osztályosok 2 kategóriában 1-1 rajzzal nevezhettek.
Séllei Boglárka 1.a osztályos tanuló a pályázaton szép eredményt ért el. Tárgyjutalmat és emléklapot kapott.
A 120 éve született Fekete István a legendás író. Emlékére rajzpályázatot hirdetett az Országos Magyar Vadászkamara 2020 decemberében, még a szünet előtt. Iskolánkból sok-sok pályaművet küldtünk el. Mindenkit emléklappal jutalmaztak.
Vízkereszt
Január 6-án ünnepli egyházunk Vízkereszt napját, a karácsonyi ünnepkör záró- és egyben a farsang kezdőnapját. Kötelező egyházi ünnep.
Az epifánia – „epiphania Domini”, az „Úr megjelenése” – néven is ismert nap Jézus Krisztus megjelenésének ünnepe. Az Egyház nemcsak Jézus Krisztus megkeresztelkedéséről emlékezik meg január 6-án, hanem annak hatásairól is, amelyek között a víz megszentelése is fontos helyet kap. A magyar vízkereszt elnevezés a hagyományosan ilyenkor végzett vízszentelésből ered.
Reggel 8 órakor dr. Török László plébános és Greutter György káplán atyák átjöttek megszentelni iskolánkat. Körbejárták az intézményt, közben tömjénfüsttel és szenteltvízzel megszentelték a termeket. A házszentelés végén káplán atya felírta a bejárati ajtóra a házszentelés idejét jelző 20+G+M+B+21 feliratot.
Gyertyagyújtás
Iskolánkban a járványügyi helyzet miatt az első gyertya meggyújtását nem tudtuk közösen elvégezni, de a második és harmadik gyertya meggyújtására az aulában sor került.
2020. december 8-án rádiós műsor keretein belül meggyújtottuk iskolánk adventi koszorúján a második gyertyát (remény). A műsort a 7. a osztályos tanulók adták elő.
A harmadik (öröm) gyertyát a hatodik osztályosok gyújtották meg 2020. december 15-én.
Pásztorjáték
Pásztorjáték a Jézus Szíve templomban
Mezőkövesd, 2020. december 24.
Előadják a Szent István Katolikus Általános Iskola 5-8. osztályos tanulói
Felkészítő: Bak Mária tanárnő
Versenyeredmények
A miskolci Szent Imre Római Katolikus Általános Iskola által szervezett angol nyelvi versenyen Lázár Barnabás 7.a osztályos tanuló II. helyezett, német nyelvi versenyen Patai Anna 8.a osztályos tanuló III. helyezett lett.
Angolból szépen szerepelt Kis Vencel Kolos és Pető Noémi, németből ugyancsak szép eredményt ért el Patai Dóra 7. a osztályos tanuló.
Elért eredményükhöz ezúton is gratulálunk!
Iskolavezetés
Rendkívüli úti beszámoló
Csoma Keyara 2. osztályos tanulónk angol nyelvű élménybeszámolót tartott a közel 30 országban látott élményeiről. A koronavírust feledtető, élményszerű beszámolója felkeltette nyelvtanuló diákjaink érdeklődését és hozzászólásaikkal gazdagították az előadást. Keyara prezentációjában scrapbook formájában mutatta be a távoli országok látnivalóit, amiért hálás köszönet ezúton is szüleinek.
Gáspárné Ali Júlia igh.
Járványügyi tájékoztatás
Az intézmény koronavírus fertőzéssel érintett tanulóinak/pedagógusainak száma: 0 fő
(Tanulókról szülői bejelentés alapján rendelkezünk információval)
Mesedélután felnőtteknek
Mesedélután felnőtteknek
A király ősz hajszála
„Mert nem a félelem lelkét adta nekünk Isten, hanem az erő, a szeretet és a józanság lelkét.”
(2 Tim 1,7)
Rendkívüli időket élünk, példátlan krízishelyzettel kell nap mint nap mindannyiunknak megküzdenünk: a láthatatlan vírus átírja mindennapjainkat, szokásainkat; kihatással van életünkre, kapcsolatainkra. A karantén időszak megmutatta, hogy legfontosabb emberi szükségletünk a másokkal való élő, személyes kapcsolódás, ami helyettesíthető ugyan, de mégsem pótolható. Szeptember 24-én Juhászné Derekas Judit tanárnő szervezésének köszönhetően – a biztonsági előírások szigorú betartásával – személyesen is találkozhattunk végre, ahol Sebestyén Katalin, budai lelkésznő A király ősz hajszála című mesét hozta el, útravaló, erőt adó üzeneteivel.
Rendhagyó mesedélutános alkalom volt ez, hisz ez a mese alapvetően az időskorúakhoz szól – annak a társadalmi csoportnak, akik a legveszélyeztetettebbek ebben a járvány helyzetben, akiket különösen fontos óvnunk, védenünk – éppen ezért számukra videó felvétel készült az előadásról – ami – reményeink szerint – segítséget nyújthat a megterhelő helyzetekkel való megküzdéshez, mentális jólétük megőrzéséhez.
Bevezetésként az ősz évszakára, szimbolikájára hangolódtunk énekekkel, dalokkal, közös imával. Majd Katalin elmondta Makhádéva király keleti meséjét, aki hosszú ideig: nyolcvannégyezer évig élt – először mint játszadozó gyermek, majd mint társuralkodó, végül mint maharadzsa uralkodott igazságosan, törvénytisztelően. Egy napon így szólt borbélyának: – Hogyha ősz hajszálat veszel észre a fejemen, szólj! Idő múltával a borbély a király koromfekete fürtjeiben egy ősz hajszálat vett észre. – Felség, egy ősz hajszálat találtam – jelentette. – Akkor tépd ki azt az ősz hajszálat, barátom, és add a kezembe! Arany csipesszel kitépte, és a király kezébe adta.
A királynak ekkor még további nyolcvannégyezer év volt hátra az életéből, de ennek ellenére, az ősz hajszál láttán úgy érezte, mintha a Halál Ura jött volna érte, felkavart lélekkel így gondolkozott: – Még a mai napon lemondok a világról, remeteségbe távozom – döntött. Borbélyát bőségesen megajándékozta, majd hívatta legidősebb fiát: – Kedves fiam, fejemen ősz hajszál jelent meg, megvénültem. Minden emberi gyönyörűséget kiélveztem, most már égi gyönyörre vágyom. Eljött az ideje világról lemondásomnak. Vedd át tőlem a királyságot, én elvonulok a Makhádéva-mangó ligetbe, ott fogok szerzetesi fogadalomban élni. Még azon a napon lemondott királyságáról, remeteségbe vonult, megtartva a négy szentséges életszabályt: miszerint 1.) az életben bizony vannak veszteségek, 2.) az élet iránt felelősséget kell vállalnunk, 3.) az életnek rendje van (van aktív és passzívabb része), 4.) kapcsolataink által törekedhetünk az értelemmel élt életre.
Katalin a mese értelmezése során először is a lemondásról beszélt nekünk, amely nem feltétlen jelent veszteséget, hanem épp, hogy nyereséget – az elengedés általi új megszületésével. „Aki elveszti életét énértem, az megtalálja azt.” (Mt 10.39) Bölcsesség ezt tudni. S az ősz hajszálak ennek a bölcsességnek a jelei: minden őszhajszálnak megvan a maga története. Ha elbeszélgetünk vele, elmondhatja, hogy „beteltem az élet gyönyörével” – eleget kaptam az élettől, megajándékozott vagyok, tudom azt mondani, hogy: elég. Most már ideje visszavonulni a mangó ligetbe. És számunkra hol van a mi mindennapi mangó-ligetünk? Összhangban van ez a világ Isten szeretetében?
„Minden veszteség fájdalomba csomagolt megkönnyebbülés.” Fodor Ákos
Ezen életszabályok mellett a maharadzsa négy nemes igazságot is magáénak vallott, miszerint: 1.) az emberi élet lényegében szenvedéssel teli; 2.) a szenvedés oka az emberi önzés és a vágyakozás; 3.) van egy út (vagy mód), amelyen keresztül meg lehet szabadulni az önzéstől és a vágyakozástól; 4.) a megszabaduláshoz az ún. „nemes nyolcrétű ösvény” vezet: a helyes életszemlélet, a helyes gondolkodás, a helyes beszéd, a helyes cselekvés, a helyes élet, a helyes törekvés, a helyes vizsgálódás, a helyes elmélyedés, ima.
A maharadzsa valóban ezen az ösvényen járt: az elmúlás, a halál gondolatának megjelenésével hozott egy – értékrendjének megfelelő – döntést, amivel cselekedeteinek irányát, útját tűzte ki. Olyan utat, amin még azelőtt nem járt, amivel azelőtt még nem foglalkozott, valami biztosat hagyott ott a bizonytalanért, nem félve az abszolút ismeretlentől. Volt bátorsága megtenni az első lépést, nem azért mert valaki arra kényszerítette volna, vagy azért mert nem jó helyen lett volna, hanem azért, mert mert szembenézni legsötétebb félelmeivel, le tudott mondani életéről, alázattal, bölcsességgel átadva örökségét, elnyerve beteljesült békéjét, megnyugvását.
Az időskori változások megélése, az elfogadás, a veszteségek integrálása nyitja meg az utat a bölcsesség, elégedettség és harmónia eléréséhez. A megoldások aktív keresése, a realitás megtalálása segíti a személyiségfejlődés folyamatosságát. Az életfeladatok megoldása, a krízisekre adott válaszreakciók határozhatják meg az időskor optimális megélését – őszinte elfogadással, szembenézéssel, bátorsággal.
Megtekintésre ajánlott videók:
- Merj változtatni! https://www.youtube.com/watch?v=Fc4irNG4IAE&fbclid=IwAR25CB68OeMkFO6OaVaN9B2OJdD78tCBb1JrYLyl1XBwB4wHzzW2Q363ci4
- Motivációs film – Lépcsőfokok Tedd meg az első lépést! https://www.youtube.com/watch?v=gKZarSYbkvg
Felvételi tájékoztató
Felvételi tájékoztató
Nyeste István igazgató úr online felvételi tájékoztatója a nyolcadikos szülők részére felvételről
2020. november 12.
Heti étrend – 45. hét
Heti étrend – 45. hét –
2020. november 2. – november 6.
Kérjük az étkezési ill. elviteli szándékot hét elején, lehetőleg hétfőn jelezni, mert előfordulhat, hogy a későn leadott igényeket már nem tudjuk teljesíteni. Az étkezést az adott napon reggel 8:00-ig lehet lemondani.
|
Tízórai
|
Ebéd
|
Uzsonna
|
|
| Hétfő | Gyümölcstea Sajtos pizza |
Csirkeragu leves
Mákkal szórt nudli gyümölcs |
Kockasajt Teljes kiőrlésű kifli |
| Kedd | Tej Mogyorókrémes kenyér |
Zöldséges lencseleves
Burgonyafőzelék |
Körözött Teljes kiőrlésű zsemle |
| Szerda | Tea Sajtkrém Rozskenyér |
Zöldbableves
Bolognai spagetti |
Puffancs parizer margarin uborka |
| Csütörtök | Gyümölcstea Csirkemell sonka Teljes kiőrlésű kenyér margarin kápia paprika |
Olasz zöldségleves
Ananászos csirkemell Párolt rizs |
Gyülölcsjoghurt Teljes kiőrlésű kifli |
| Péntek | Tejeskávé Főtt tojás Teljes kiőrlésű kenyér margarin paradicsom |
Gyümölcsleves
Pirított csirkemáj Tört burgonya csemege uborka |
Túrós táska |
A nyersanyagellátástól függően az étlap változhat.
Az ételek allergén összetevőket tartalmazhatnak /glutén, tojás, szója, tej, diófélék, zeller, mustár, hal, szezámmag/
2020. január 1-től a Szent István Katolikus Általános Iskola étkezési térítési díjai:
100% |
50% |
|
|---|---|---|
| EBÉD |
330 Ft
|
165 Ft
|
| TÍZÓRAI, EBÉD, UZSONNA |
580 Ft
|
290 Ft
|
Emlékezés ’56-ra
Iskolánkban ebben a tanévben is megemlékeztünk az 1956-os forradalomról. Az októberi eseményeket ezúttal az 5.a és 5.b osztályosok segítségével idéztük meg. A járványügyi helyzet miatt a műsort előre rögzítettük, majd 22-én az első órában osztályonként néztük meg a termekben.














































































































































































