Felsős farsang

Február 5-én délután 4 órakor kezdődött a felsősök farsangi mulatsága. Rendezvényünket jelenlétével megtisztelte dr. Berkes László pápai prelátus plébános úr és Vizi János káplán úr. A konferálási feladatokat Kardos Eszter és Kőrösi Maja 8.b osztályos tanulók látták el.

Nyeste István igazgató úr nyitotta meg a bált, majd a felsős osztályok színvonalas bemutatkozása következett: táncosok, zsonglőrök, állatidomárok, pantomimosok, tornászok szórakoztatták a nagyérdemű közönséget. A vidám műsor után osztályonként finom étel-ital várta a tanulókat, de a táncolni vágyók sem csalódtak, este 8-ig szólt a diszkó zene.

A videofelvételt köszönjük Gáspár Mátyásnak.

 




Házszentelés

2016, január 6-án, Vízkereszt ünnepén iskolánk tanulói reggel 8 órától szentmisén vettek részt, melyet dr. Berkes László pápai prelátus plébános atya celebrált. A szentmise után iskolánk minden helyiségét megszentelte frissen megáldott szenteltvízzel.

Vízkereszt, epifánia (Epiphania Domini, azaz az Úr megjelenése vagy Urunk megjelenése) az egyik legősibb keresztény ünnep, amely Jézus Krisztus megjelenésének, kinyilvánulásának momentumait kapcsolja egybe: Ezek: a napkeleti bölcsek imádása, Jézus megkeresztelkedése a Jordánban; Jézus első csodája (a víz borrá változtatása) a Kánai menyegzőn.

Jézus megkeresztelkedésének emlékére a katolikus templomokban vizet szentelnek, és ebből a hívek is hazavihetnek. A víz megszenteléséhez kapcsolódik a házszentelés vagy lakásszentelés hagyománya, amikor a lakásokat is megszentelik a szenteltvízzel. Az ajtófélfára ilyenkor felírják az évszámot és a „Christus Mansionem Benedicat” („Krisztus áldja meg e házat!”) kezdőbetűit a következő formában: 20 + C + M + B + 16

A katolikus egyházban a karácsonyi ünnepkör advent első vasárnapjától, a karácsonyi idő karácsony előestéjétől a vízkeresztet követő vasárnapig tart. Az ünnephez számos népszokás kötődik; ezek közül ma már csak az él, hogy ekkor szokás leszedni a karácsonyfát. Vízkereszt a farsang kezdete.

Forrás: Wikipedia




Karácsonyi koncert

A mezőkövesdi Alapfokú Művészeti Iskola karácsonyi koncertet adott intézményünkben 2015. december 16-án. Iskolánk 40 tanulója mutatta be hangszeres tudását az alsósoknak. A programon két  óvodai csoportot is vendégül láttunk a tornateremben.

Ez a csodálatos egy órás zenei előadás segített még jobban ráhangolódni a karácsonyi ünnepekre. Köszönjük a fellépőknek és a felkészítő tanároknak ezt a nagyszerű élményt.

A koncertet Panyiné Tünde és Juhászné Judit szervezte.




4. gyertyagyújtás

December 20-án délután 4 órakor került sor az adventi 4. gyertya meggyújtására a Jézus Szíve templom előtt. Iskolánk 13 tanulója meghitt, szép, zenés-verses ünnepi műsort adott városunk érdeklődő polgárainak, kicsiknek, nagyoknak.

Felkészítő tanárok voltak: Gáspárné Ali Júlia és Lanszkiné Donkó Márta

A szereplő tanulók: Szabó Viktor 7.a, Boldizsár Lilla 7.a, Tóth Vilmos 6.a, Molnár Gábor 6.b, Kelemen Dániel 5.b, Szegedi Bianka 4.b, Dohány Tímea 4.b, Parlagi Lilla 4.b, Kardos Zsófia 4.b, Nagygyörgy Lili 4.b, Takács Gréta 4.b, Patai Anna 3.a, Patai Dóra 2.a




Adventi teadélután

Ebben az évben utolsó alkalommal, 2015. december 9-én szerda délután teadélutánra jöttünk össze Juhászné Derekas Judit szervezésében. Kolléganőink dalt tanítottak, melyet hegedűszó kísért. Megosztottunk egymással olyan emlékeket, amelyek a karácsonyhoz köthetők. Versekkel, közös énekléssel, történetekkel hangolódtunk rá az ünnepre.

Egy kis olvasnivaló adventre:

Az igazi fény
Sávia János: A Jászol Szamara




Itt járt a Mikulás…

December 4-én a 3. osztály tanulói vidám műsor keretén belül elevenítették fel, hogy készülődik a mikulás a nagy napra, az ajándékok kiosztására. Szép jelmezek, vicces jelenetek, versek, hangszerek tették még emlékezetesebbé az előadást.

A szereplők (mikulás, varázsló, manók, kabát, csizma, sapka, rénszarvasok, szánkó, stb.) ügyesen felkészültek és mosolyt csaltak minden mikulást váró kisgyerek arcára.

A tanulókat felkészített és a műsort összeállította Vasasné Máté Magdolna tanárnő.




Zenés áhítat

Iskolánk énekkara idén is szépen szerepelt a Jézus Szíve templom által rendezett zenés áhítaton november 22-én. E hangversenyen Szent Cecília, a zene védőszentje emlékére szólaltak meg kórusművek és orgonadarabok.

Iskolánk kórusának vezetője: Kovácsné Együd Ilona

szcecilia




2. Mikulás-futás

Második alkalommal került megrendezésre iskolánkban a Mikulás-futás.

December 3-án (csütörtökön) a tanítás után a gyerekek beöltözhettek pirosba, jelezve a Mikulás várást. Gábor bácsi rövid bemelegítést tartott, majd elindultak a gyerekek a tó körül futni.

1-2. osztályosok a rövidebb, 3-4. osztályos gyerekek a hosszabb távot teljesítették. A napközis tanító nénik is a gyerekekkel futottak, buzdítva, lelkesítve őket.

Sikerült minden résztvevőnek lefutni a távot. A jutalom müzli szelet és ivólé volt. Köszönjük az iskola vezetésének a felajánlást!

Napközis nevelők




Adventi gyertyagyújtás

Iskolánkban november 27-én gyújtottuk meg az első adventi gyertyát.Az iskola aulájában tartott ünnepségen a 8. osztályosok vettek részt. A rövid műsort Bak Mária tanárnő állította össze.

decoration

Adventi időszak

Advent a karácsony (december 25.) előtti negyedik vasárnappal – más megfogalmazásban a Szent András apostol napjához (november 30.) legközelebb eső vasárnappal – veszi kezdetét, és karácsonyig tart. Advent eredete a 4. századig nyúlik vissza. VII. Gergely pápa négyben határozta meg az adventi vasárnapok a számát. Advent első vasárnapja három időszak kezdetét is jelenti: a keresztény egyházi év kezdetét, a karácsonyi ünnepkör kezdetét és természetesen az adventi időszak kezdetét.

Adventi koszorú

Adventkor a 19–20. század óta szokás koszorút készíteni. Az adventi koszorú általában fenyőágból készített kör alakú koszorú, melyet négy gyertyával díszítenek. A gyertyák színe katolikus körben lila, kivéve a harmadik vasárnapra jutót, amely rózsaszín. A gyertyákat vasárnaponként (vagy előző este) gyújtják meg, minden alkalommal eggyel többet. A világító gyertyák számának növekedése szimbolizálja a növekvő fényt, amelyet Isten Jézusban a várakozónak ad karácsonykor. Az adventi koszorún mind a négy gyertya egyszerre ég az utolsó vasárnapon. Minden gyertya szimbolizál egy fogalmat: hit, remény, öröm, szeretet.

Forrás és további információ: Wikipédia




Önkéntes munka

Karácsonyi vásár volt iskolánkban november 23-24-25-én a sajósenyei „FÉSZEK” szeretetotthon középsúlyos értelmi sérült gondozottjainak fából készült ajándéktárgyaiból.

A vásárt negyedik éve szervezi Juhászné Derekas Judit tanárnő. Az idén igen lelkes, aktív segítői voltak a 2.a és 5.a osztály diákjai. Külön dicséret illeti Roszkos Orsolyát (5.a) és Zakhar Vivient (5.a) példamutató önkéntes munkájáért. Az ajándéktárgyak eladásából befolyó összeg visszakerült a Szeretetotthonhoz, hogy abból újabb alapanyagokat vásárolhassanak asztalosműhelyükbe. A vásár jó alkalom volt arra, hogy diákjainkban tudatosodjon, hogy az értelmi sérült emberek is tudnak szépet, értéket alkotni, és így munkájuk révén ők is hasznos tagjai társadalmunknak.




Jótékonysági bál 2015

Jótékonysági bál 2015

Immár hagyománnyá vált, hogy iskolánk kétévente jótékonysági bált rendez, melynek bevételét számítástechnikai eszközök beszerzésére fordítjuk.

November 14-én kb. 250 szórakozni, jótékonykodni vágyó ember gyűlt össze iskolánkban. Az est zenés, táncos műsorral kezdődött, melyet iskolánk tanulói adtak elő. Köszönjük a felkészítő tanárok munkáját!

Bálunkat Vizi János káplán atya nyitotta meg. A finom vacsora elfogyasztása után hajnalig tartó tánc vette kezdetét. Közben sok-sok értékes tombolatárgy talált gazdára. Köszönjük a támogatók hozzájárulását!

Reméljük, jól érezte magát minden kedves vendég!


Támogatóink:

Agrár Coop Kft, Bertha és fia autójavító, Bútoráruház Mezőkövesd, Copix Kft, Császár Motor, Csiger Lajos – megyei közgyűlés tagja, Csirmaz Zsolt – szőrmekészítő, Díva Szépségszalon, Dr. Fekete Zoltán – polgármester, Dr. Hajdu András, Dr. Tóth József, Európa Bútoráruház, Főnix Med Kft, Gasztro Miskolc Kft, Gelkalux Kft, Grand Tours , Jézus Szíve Plébánia, Kiss Anikó – személyi edző, Kiss és Társa Kft, Kovács Kft, Levendula Kozmetika, Margaréta Kisáruház, Márton Zsolt – vállalkozó, Mezei Szőlőbirtok és Pincészet Kft Tibolddaróc, Mezőné Guba Márta- ötvös, Mol Med Bt, Nagy Bertalan – vállalkozó, Nyírzem Zrt Mezőkövesd, OTP Bank Nyrt, Papa Bouty, Pizza Néró, Rozetta Kft, Sajt Kalmár Kft, Sárkányhajó Bázis, Sáth és Társa Kft, Szent László Gimnázium és Szakközépiskola Mezőkövesd, Szülői munkaközösségek, Tállai András – miniszterhelyettes, Transzker Kft, Vámos Gusztáv – vállalkozó, Zsiron papírbolt, Zsóry Gyógy-és Strandfürdő

K Ö S Z Ö N J Ü K !




1956-ra emlékeztünk

1956-ra emlékeztünk

Szokatlan módon ünnepeltük idén október 23-át. Mivel ez egy nehezen érthető nap, ezért úgy gondoltuk mi, tanító nénik, hogy ebben az évben mi szerepelünk.

Főképp a mezőkövesdi eseményeket dolgoztuk fel, amit zeneszámok, versrészletek, táncok és kivetített képek színesítettek.

Reméljük, célunkat elértük és közelebb vittük a gyerekek tudatához, érzéseihez ezeknek a napoknak az eseményeit.

Tanító nénik

(A műsort a Mezőkövesdi TV vette fel, honlapunkon kívül a youtube.com-on is megtekinthetik.)





Családrajzok

Három előadás a gyermekrajzokról 3.

Családrajzok

2015. november 14-én, szerdán 17 óra 15 perckor
Helyszín: Mezőkövesd, Szent István Katolikus Általános Iskola

Előadó: Dr. Bíró Melinda

EKF Sporttudományi Intézet
intézetigazgató, főiskolai docens

Belépő: 200 Ft. Az iskolánkban tanuló gyermekek szüleinek ingyenes!

A résztvevők hozzanak magukkal grafitceruzát, 12 színű színesceruzát!

Minden érdeklődőt szeretettel vár a szervező,
Juhászné Derekas Judit




Iskolánk ünnepe

Október 8-án, védőszentünk ünnepén iskolánk ünnepi szentmisén vett részt. A szentmisét dr. Berkes László pápai prelátus plébános atya celebrálta.

A délelőtt folyamán több felemelő, érdekes művészfilmet láthattak a gyerekek, pl. A szív bajnokai; Fatima; Napfivér, Holdnővér, Ószövetség; Legyetek jók, ha tudtok…




Mese- és prózamondóverseny

A MASZK Egyesület és a Városi Könyvtár évek óta megrendezi mese- és prózamondóversenyét.

Iskolánk tanulói szépen szerepeltek:

Boldizsár Lilla 7.a osztályos tanuló I. helyen (felkészítő tanára: Kovácsné Együd Ilona),
Kelemen Dániel 5.b osztályos tanuló II. helyen végzett. (felkészítő tanára:Tóthné Farkas Edit)

Emléklapot kapott Nyitrai Csenge 5.b osztályos tanuló.

Az elért eredményekhez gratulálunk és további sikereket kívánunk!

Mesemondó




Egészségnap – Családi nap 2015

A TÁMOP 6.1.2.A-14 pályázat keretében iskolánkban szeptember 26-án nagysikerű Családi- Egészség nap című rendezvény zajlott.

Diákok, szülők, tanárok változatos foglalkozásokon, előadásokon vehettek részt az egészséges életmód jegyében.

Dr. Tóth József főorvos és Gyenes László a mentőállomás vezetője értékes előadást tartottak a témában az érdeklődőknek.

A diákok változatos sportágakban próbálhatták ki ügyességüket, bátorságukat pl.: falmászás, trambulin, kézilabda, labdarúgás, asztalitenisz, kerékpározás…

Egészséges, helyben frissen készült gyümölcsturmix italok, saláták várták a megszomjazó gyerekeket.

Minden tanuló elkészíthette pólójára saját egészségnap logóját, változatos technikákkal. A nap végén finom ebédet kaptak a résztvevőt.

A rossz idő ellenére egy gazdag programot zártunk ezen a hétvégén.




A magyar népmese napja

Ma van a magyar népmese napja

Szeptember 30-án, Benedek Elek, a „nagy mesemondó” születésnapján ünnepeljük Magyarországon a népmese napját. Iskolánk diákjai mesemondó versenyen vettek részt e napon a Városi Könyvtárban.

Az 1.b tanulóinak mesedélutánt szerveztünk, ahol a szülők meséltek a gyerekeknek. Benedek Elek meséskönyveiből kiállítást készítettünk, így délutánonként lapozgathatják a szebbnél-szebb kiadványokat.




Egészségnap- Családi nap

Egészségnap – Családi nap

2015.szeptember 26.

Programok:Egészségnap

  • 8.00 Közös torna
  • 8.30 Kézműves foglalkozás
  • 9.00 Elsősegélynyújtó bemutató
  • 9.30 Biokertészeti előadás
  • 10.00 Tanár- Diák kézilabda mérkőzés
  • 10.30 Előadás az egészséges életmódról
  • 11.00 Elsősegélynyújtó bemutató
  • 11.00 Szülők által választott sportjáték
  • 12.00 Ebéd

Folyamatosan zajló programok:Egészségnap

  • Pólónyomtatás (informatika terem)
  • Turmix-bár (tankonyha)
  • Gyümölcssaláta- készítés (osztályonként)
  • Kézilabda
  • Labdarúgás
  • Kosárlabda
  • Floorball
  • Asztalitenisz

„Istenem, add meg az akaraterőt, hogy tartózkodhassam az egészségtelen ételek fogyasztásától, valahányszor rám jön a vágy. És kérlek, adj erőt, hogy mozogjak akkor is, amikor nincs kedvem hozzá.”

Jack La Lanne/




Rajzelemzés egyszerűen

Három előadás a gyermekrajzokról 1.

Rajzelemzés egyszerűen

2015. szeptember 30-án, szerdán 17 óra 15 perckor
Helyszín: Mezőkövesd, Szent István Katolikus Általános Iskola

Előadó: Dr. Bíró Melinda

EKF Sporttudományi Intézet
intézetigazgató, főiskolai docens

Belépő: 200 Ft. Az iskolánkban tanuló gyermekek szüleinek ingyenes.

A résztvevők hozzanak magukkal grafitceruzát, 12 színű színesceruzát!

Minden érdeklődőt szeretettel vár a szervező,
Juhászné Derekas Judit!




Tanévnyitó – Veni Sancte

Iskolánkban szeptember 1-jén 8 órától tartottuk Veni Sancte szentmisét, melyet Berkes László Prelátus Úr celebrált. Bemutatta az új Káplán atyát is Vízi János személyében.

A misén kértük a Szentlelket az új tanév kezdéséhez.

A szentmise után került sor az iskola udvarán a tanévnyitó ünnepségre Gáspárné Molnár Márta szervezésében. Először a kis elsősök vonultak kézen fogva a nagy nyolcadikosokkal, majd köszöntők hangoztak el a tanévkezdésről. Igazgató Úr beszédében tájékoztatta a szülőket az iskolában történt személyi/ tárgyi változásokról, előttünk álló feladatokról, majd megnyitotta az új tanévet.