Felvételi lehetőségek, beiratkozás
II.17. Az intézmény felvételi szabályzata
/PedProg 2018 II.17. pont/
A beiskolázást az igazgató a fenntartóval egyeztetve végzi. Az iskolai valamint csoportlétszámot az intézmény alapító okirata és a nemzeti köznevelési törvény ide vonatkozó előírása szerint kell megállapítani. Beiskolázásunkat nem köti körzethatár. A tanulók felvételéről az igazgató dönt, a tantestület és a fenntartó által elfogadott felvételi szempontrendszer alapján.
1. évfolyamon a felvétel feltétele az iskolaérettség írásos igazolása. A felvétel a törvényi előírásoknak megfelelő, központilag meghatározott időpontban történik.
A tanuló felvételéről, átvételéről az igazgató dönt, az ügyben érdekelt osztályfőnökökkel egyeztetve. (Különösen kritikus magatartási, tanulmányi probléma esetén.) A tantárgyi rendszerek, tananyagok összevetése után az igazgató különbözeti vizsgá(ka)t írhat elő.
II.14. Felvételi az iskolába
/SZMSZ 2018 II.14. pont/
A tanulók felvételére az iskola igazgatója jogosult a fennálló törvények figyelembevételével. Ha a tanuló más iskolából nem első osztályba érkezik, elhelyezéséről konzultál az érintett tanuló osztályfőnökével. A felmentésről szintén az igazgató dönt, előtte kikéri a nevelési tanácsadó szakemberének a véleményét. A felvételnél túljelentkezés esetén elsőbbséget kap az a leendő tanuló:
- aki tanköteles és iskolaérett az óvodai szakvélemény alapján
- akit megkereszteltek – ezt keresztlevéllel tudja a szülő igazolni
- a mezőkeresztesi szervita gyermekotthon lakója
- a szülő vállalja és teljesíti az iskola támogatását a keresztény szellemiség szerint történő nevelésben – kiemelten a vasárnapi szentmisére járásra, a plébániáján a szentségi felkészülésre.
Eltérő vallású szülők, gondviselők esetén az egyik félnek nyilatkoznia és vállalnia kell, hogy a gyermek vallásos nevelésében együttműködik az iskolával – különös tekintettel a szentmisére járásra, szentségekre való felkészülésre.
I.1. A tanulói jogviszony keletkezésének szabályai, eljárási rendje
/Házirend 2018 I.1 pont/
A tanulói jogviszony
A tanuló és a magántanuló a Nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 50. §- a alapján az iskolával tanulói jogviszonyban áll. A tanulói jogviszony felvétel vagy átvétel útján keletkezik. A felvétel és az átvétel jelentkezés alapján történik. A felvételről vagy átvételről az iskola igazgatója dönt.
A tanulói jogviszony a beíratás alapján jön létre. A tanuló a tanulói jogviszonyon alapuló jogait a beíratás időpontjától kezdve gyakorolhatja. Az iskolába felvett tanulók osztályba vagy csoportba való beosztásáról- a nevelőtestület véleményének kikérésével- az igazgató dönt.
A felvételnél túljelentkezés esetén elsőbbséget kap az a leendő tanuló:
- aki tanköteles és iskolaérett az óvodai szakvélemény alapján,
- akit megkereszteltek-ezt keresztlevéllel tudja a szülő igazolni,
- a mezőkeresztesi Szervita Otthon lakója,
- a szülő vállalja és teljesíti az iskola támogatását a keresztény szellemiség szerint történő nevelésben – kiemelten a vasárnapi szentmisére járást, a plébániáján a szentségi felkészülésre.
Eltérő vallású szülők, gondviselők esetén az egyik félnek nyilatkoznia és vállalnia kell, hogy a gyermek vallásos nevelésében együttműködik az iskolával – különös tekintettel a szentmisére járásra, a plébániáján a szentségi felkészülésre.
A tanuló az iskola magasabb évfolyamába akkor léphet, ha az előírt tanulmányi követelményeket sikeresen teljesítette. Az iskola magasabb évfolyamába lépő tanulót nem kell beíratni. A tanuló az iskola igazgatójának engedélyével az iskola két vagy több évfolyamára megállapított tanulmányi követelményeket egy tanévben, illetve az előírtnál rövidebb idő alatt is teljesítheti.
Iskolánk nem körzethatáros intézmény. A szülő szabad döntése alapján beírathatja hozzánk gyermekét.
A tanulói jogviszony megszűnése
Megszűnik a tanuló tanulói jogviszonya, ha az iskolakötelező foglalkozásairól a jogszabályban meghatározott időnél igazolatlanul többet mulasztott. Megszűnik a tanulói jogviszony a kizárás az iskolából fegyelmi határozat jogerőre emelkedésének napján.
Az iskola a tanítási év utolsó napján egyoldalú nyilatkozattal is megszüntetheti annak a tanulónak a tanulói jogviszonyát, aki nem tanköteles, ha ugyanannak az évfolyamnak a tanulmányi követelményeit második alkalommal nem teljesítette.
A tanulói jogviszonyt az iskola megszüntetheti:
- fegyelmi vétség miatt;
- a tankötelezettség megszűnésével;
- a megengedettnél több hiányzás miatt;
- önkéntes iskolaválasztás miatt;
- a tanulmányok befejezésekor.
Az eljárási szabályokat, jogkövetkezményeket, az iskola kötelezettségeit az iskolai SZMSZ tartalmazza. A tanulói jogviszony megszűnésének időpontját a közoktatási törvény szabályozza.