Határtalanul! 2019

Nagy izgalommal készültünk az erdélyi utazásunkra. Kicsit későn tudtuk meg, hogy a határtalanul programban nyertünk, de a kitűzött időponton, a szeptember 11-i induláson már az előzetes szállásfoglalás miatt sem változtattunk.

Az előkészítő órán, amit tartottunk, előadást hallhattak a hely történelmi és földrajzi adottságairól, megismerhették az utazás útvonalát. Kiselőadásokat vállaltak, amelyeket majd az út során osztottak meg a többiekkel.

1. nap

És felvirradt az indulás napja. Reggel öt órára már mindenki készen állt az indulásra. A gyerekek nagy létszáma miatt két autóbusszal kellett mennünk. A határon való átkelés gyors és zökkenőmentes volt. Rövid pihenőre a Király- hágónál volt lehetőség.

Első állomásunk Kolozsvár volt. Mátyás lovas szobor, Hunyadi Mátyás szülőháza. A felkészülő gyerekek képi anyaggal is színesítették előadásukat. A Házsongárdi temetőben elhunyt nagyjaink sírjait látogattuk meg. Koszorúztunk, és Reményik Sándor valamint Dsida Jenő verseiből hallgattunk a gyerekek előadásában. Szovátán meglátogattuk a Böjte Csaba által létrehozott Szent József gyermekotthont, ahol ajándékokat adtunk át, és ismerkedtünk az otthonban élő gyermekek élethelyzetével. Farkaslakán Tamási Áron szülőházát kerestük fel, felidéztük írói alakját és megkoszorúztuk sírját. Késő este lett, amikor a Székelyudvarhelyi szállásra értünk.

2. nap

Délelőtt a Csíkrákosi Cserei Mihály testvériskolánkat látogattuk meg. Az éppen aktuális 7. osztályosokkal találkoztunk. A gyerekeink által készített ajándékokkal kedveskedtünk nekik. Kölcsönös műsor és ismerkedés volt a délelőtt programja.

Délután Székelyudvarhely nevezetességeivel ismerkedtünk: Jézus Szíve templom Vasszékely, Márton Áron szobor, emlékezés parkja, ahol a gyerekek a vállalt személyeikből kiselőadást tartottak Tolvajos tető és Csíkmádéfalva voltak következő állomásaink.

Csíkszentdomonkoson Márton Áron Istenhez hűséges életéről hallhattunk, és egy börtön cellájába is betekintést kaphattunk, ami a korabeli állapotokat tükrözte. A Gyilkos tó és a Békás szoros csodálatos látványa zárta a napunkat.

3. nap

Székelyföld csíksomlyói zarándoklat nélkül nem igazi. A kegytemplomba a Mária szobornál fakultatívan lehetett imameghallgatást kérni. Ezután felmentünk a Nyeregbe, a Hármashalom oltárhoz. A napsütésben gyönyörködhettünk a táj szépségében.

Nyergestető kedves a mezőkövesdieknek, hiszen több kopjafánál is felfedezhettük nyomaikat. Kiselőadásban hallhattunk a magyar Thermopülai csatáról és mi is elhelyeztük megemlékezésünk koszorúját.

Következő állomásunk a Benedek Elek emlékház volt. A gyerekek szőnyegen ülve hallgatták Benedek apó unokájának élményszámba menő előadását.

4. nap

Ezeréves határ, ahol Deáki András előadását meghatottan hallgattuk az őrházról, a Kontumáci kápolnáról, és jelen terveikről Egyik tanulónk felolvasta dédnagyapjáról szóló történetét, aki ebben az őrházban teljesített szolgálatot 1941-ben.

Ezután Átléptünk Románia területére, ahol meglátogattuk korábbi ismerőseinket, és ismerkedtünk a Moldvai csángókkal. Hangulatos délutánt töltöttünk együtt.

5. nap

Az időjárásra nem lehetett panaszunk. A Madarasi Hargitára két traktorral mentünk fel, majd a csúcsra gyalogoltunk, ahonnan a szép időben messze el lehetett látni. Az élővilág sajátosságaira csodálkozhattunk rá utunk során. Este ifjúsági misén vettünk részt, ami a gyerekek lelkesedését váltotta ki.

6. nap

Bazár és vásárlás nélkül nem élet a kirándulás. Korondon is volt erre lehetőség Kürtöskalács nélkül nem lehet hazajönni. A Tordai sóbánya óriáskerekébe még a tériszonyosak is bemerészkedtek egy körre. Élményekben, tapasztalatokban gazdagodva tértünk haza.

Az iskola családi napján osztottuk meg élményeinket szülőkkel és gyermekekkel egyaránt.

Köszönet a támogatásért a minisztériumnak, a szülőknek, akik ránk bízták gyerekeiket, Lázárné Borika néninek, aki a program útvonalának kitalálásában és szervezésében segített.




Napközis tábor 1.a osztály és 1.b osztály

Június utolsó hetében az 1.osztályosok egy EFOP pályázat keretében megrendezésre kerülő napközis táborban vehettek részt. Hétfőn kellemes, napsütéses időben ellátogattunk a Városi Könyvtárba, ahol egy színes papírsárkányt készítettek el a kis elsősök mesteri ügyességgel. Délután aszfaltrajzversenyen mérték össze tudásukat a gyerekek, ahol munkájukért a matrica jutalom sem maradhatott el. Másnap egy bőrüléses, modern kisbusszal egésznapos kirándulásra indultunk Cserépfaluba és Bogácsra. Cserépfaluban, a Pást-Gödör rendezvénytéren jókat játszottunk, énekeltünk, táncoltunk és mókáztunk. Úgy elrepült az idő, hogy alig vettük észre, amikor megérkezett a szafaribusz, amellyel Bogácsra autókáztunk. Hatalmas élmény volt, az énekünket vitte a szél: „Katolikus iskola csudajó egy hely…” A bogácsi Tájházban és a Babamúzeumban képet kaptunk arról, hogyan éltek régen az emberek, mivel töltötték mindennapjukat, mennyire más volt az élet, mint napjainkban. A komoly ismeretek után elleptük a közeli játszóteret, és addig játszottunk, mígnem egyszercsak megérkezett a kisvonat, arra várva, hogy körbevonatozzuk és megtekintsük Bogácsnak azt a részét is, ahová gyalogszerrel nem tudtunk volna eljutni. „Nyomd a gázt!” és „Előzzük le!” – skandálták a gyerekek (még jó, hogy nem tartózkodott rendőr a közelben). A vonatozást megszakítottuk a Kilátó megmászásával, ahonnan gyönyörű panoráma nyílt a közeli Bükk hegységre, és rácsodálkozhattunk, milyen meseszép is ez a környék, ahol élünk. A kisvonatos túránk a „meglepetés helyszínén”, a fagyizónál ért véget, ahol mindenki kedvére választhatott egy hűsítő gombóc fagyit a változatos kínálatból. A nyári melegben kellemesen elfáradva, ámde sok-sok fantasztikus élménnyel feltöltődve érkeztünk vissza iskolánkba. Szerdán ellátogattunk a Matyó Múzeumba, ahol megfigyelhettük a matyó ház helyiségeit, berendezési tárgyait, betekintést nyerhettünk a matyó emberek életébe, megismerhettük szokásaikat, népviseletüket. A gyönyörű hímzésmintáktól fellelkesedve délután mindenki készített egy saját tervezésű, matyó mintás nyakéket zsugorfólia felhasználásával. Másnap a Gépmúzeum varázsolta el a gyerekeket a régi idők gépeinek bemutatásával. Lányokat-fiúkat egyaránt hatalmába kerítette a lelkesedés, hogy itt mindent lehet: megfogni, felnyitni, tekerni, csavarni, felmászni, ráülni, forgatni, kormányozni… Ráadásként egy több mint százéves gépet is beizzítottak a kedvünkért! Délután meglepetés ajándékot, gyöngyből fűzött karkötőt vagy nyakláncot készítettek a gyerekek szeretteiknek.

Gyorsan elrepült a négy nap, nagyszerű érzés volt iskolába járni könyvek, tanulás nélkül, örültünk a változatos programoknak, köszönjük a lehetőséget!

2019. június 24-27.

Gáspárné Molnár Márta, Juhász Anna Pálma (egyetemi hallgató), Juhászné Derekas Judit, Kissné Molnár Margit, Tóthné Csirmaz Márta




Testvériskolai táborozás Tiszafüreden

Az EFOP 3.1.8 “Együtt testvérként – iskolaközi szemléletformálás” című pályázat keretében iskolánk ötven diákja július 1. és 4. között Tiszafüreden táborozott az adácsi Szent Jakab Katolikus Általános Iskola és Sportiskola ugyanezen pályázatban részt vevő tanulóival. A tábor szállása a Horgász és Családi Kempingben volt.

Az ismerkedés, barátkozás mellett a két iskola tanulóiból alakult csapatoknak különböző feladatokat kellett teljesíteni: játékos sportverseny, vízi sorversenyek, kötélhúzás, egy-egy EU-tagállam bemutatása internetes források segítségével. A helyi adottságoknak megfelelően (a Tisza-tó közelsége) az együttműködést a jókedv és a nevetés mellett intenzív és rendszeres szúnyogcsapkodás színesítette.

E programok mellett természetesen jutott idő a szórakozásra is. A forró napokon jólesett megmártózni a Tisza-tó hűs habjaiban. Meglátogattuk a Tisza-tavi Ökocentrumot Poroszlón, ahol többek között izgalmas és érdekes kishajós kirándulás keretében ismerkedhettünk meg a Tisza vízi világával. Az utolsó este megtekintettük a kemping szomszédságában turnézó cirkusz műsorát.

A négy nap során új barátságok szövődtek a két iskola diákjai között, akik feledhetetlen élményekkel (és sok-sok szúnyogcsípéssel) gazdagodva tértek haza.




Bükkzsérc – hegyre fel!

Óriási meleggel, rengeteg szúnyoggal, bogárral várt minket a bükkzsérci Piarista Kulcsosház. Lábunk jól bírta a napi 10-15 km-es gyaloglást, közben csípéseink száma csak gyarapodott. A noszvaji Meseút, a kastély, a Szafari busz mind-mind felejthetetlen emlék. Gyönyörű volt az út Ódorvárra, a Felső-szorosba, az Ördögtoronyba! Remek ellátást biztosított a Remete étterem is, sőt egy aranyos zsérci nagymama jóvoltából palacsinta partin is részt vehettünk. A szülők lelkes munkája nyomán az utolsó este ízletes bográcsgulyást is ehettünk, énekelhettünk, beszélgethettünk, játszhattunk egészen 10 óráig!

Köszönet az EFOP-os pályázatból nyert pénznek, így csodálatos 5 napot tölthettünk a Bükkben!

Bükkzsérc, 2019. június 24-28.

Keller Jánosné, Bak Mária, Kleszóné Kántor Tímea
táborszervezők




Nyári napközis tábor

Tisztelt Szülők!

Az iskolánk által 2019. június 24-től 28-ig szervezett nyári napközis tábor étkezési díját

június 11-12-én kérjük befizetni

Étkezés díja: 600 Ft/ebéd

A tábori nyilatkozatokat (1-4. osztály) kérjük az osztályfőnököknél leadni!