Teremtésvédelmi nap az iskolában Gyümölcsoltó Boldogasszony napján

Teremtésvédelmi nap az iskolában Gyümölcsoltó Boldogasszony napján

Teremtésvédelmi nap 2025. márc. 25.

 

EZ A NAP A JÓ BEFOGADÁSÁNAK ALKALMA.

Ferenc pápa Laudato si’ (magyarul: Áldott légy) kezdetű, az Isten által, minden teremtmény közös otthonának teremtett világ gondozásáról 2015-ben kiadott enciklikája a természeti, emberi környezet megőrzését és ápolását sürgeti. Az enciklika szellemében Dr. Ternyák Csaba egri érsek 2017. március 25-ére, Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepére Teremtésvédelmi Napot hirdetett. Ennek jegyében az Egri Főegyházmegye fenntartásában működő oktatási intézmények környezetvédő és szépítő akciókat szerveztek, amelyek azóta is folytatódnak.

Isten azért adta a világot az embereknek, hogy törvényei szellemében vigyázzanak rá, óvják és úgy adják át utódainak.  Ferenc pápa Laudato si! – Áldott légy!  kezdetű enciklikája e témában világít rá az emberiség felelősségére. Nemzedékek szemléletét kell megváltoztatni, s különösen fontos, hogy a fiatalok is megértsék, hogy miért kell vigyázni a teremtett  világra.

 

Március 25-én ünnepeljük Gyümölcsoltó Boldogasszony napját, mely a katolikus egyházban az angyali üdvözlet, Jézus Krisztus fogantatásának ünnepe. E kitüntetett ünnepen rendkívül sok szép megnyilvánulása volt az Istent szerető, a teremtett világban rendesen élő embernek. A legismertebb talán: napja, a fák oltásának és szemezésének szakrális alkalma.

 

A Katolikus Pedagógiai intézet által meghirdetett „ Iskolakertekért Alapítvány pályázatára”  jelentkeztünk. Sikeresen pályáztunk, nagy örömmel vártuk Jaczenkó Edit előadót.

 

„ Teremtésvédelemről akkor beszélünk, ha a természetet és az egész teremtett világot olyan ajándéknak látjuk, amelyet egy nagyon szeretett személytől kapunk, és emiatt óvjuk, védjük, gyönyörködünk benne.

Szeretettel bánunk az ajándékkal, mert a szeretett ajándékozót látjuk mögötte és benne”

Dr. Zlinszky János

 

A foglalkozás vezető: Jaczenkó Edit: „biológia-környezetvédelem szakos tanár vagyok. Szívügyem a teremtésvédelem, ezért egy évtizede azon dolgozom (iskolában, plébániai közösségben, vagy éppen könyvet írva), hogy minél többen -kicsik és nagyok felismerjék és megéljék a teremtett világ gondozásának és megőrzésének felelősségét, szépségét és örömét.”

 

Foglalkozás rövid ismertetése: Érzékszerveink felébresztése után forgószínpadszerűen fedezzük fel hogyan vezet Isten a teremtett világba írt törvényszerűségek által, és hogyan működhetünk együtt a természet folyamataival, megőrizve a teremtett világ gazdagságát, sokszínűségét, életerejét.
Nagyon tartalmas előadást tartott az iskolánk 7., 8. évfolyamának. Ráébresztette a gyerekeket arra, hogy milyen törvényszerűségeket írt az Isten a természetbe, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni az embereknek, ha élni akarnak! Majd megmutatta, milyen sok mindent használt fel az ember, az életének javítására, a növényvilágból, állatvilágból.

Végül fáradhatatlanul válaszolt a rengeteg sok kérdésre.

 

A gyerekek figyelmét felhívtam,-egy héttel előtte-, plakátokkal, hogy egy teremtésvédelmi totó lesz az iskolában, minden felső tagozatos kitöltötte, majd az eredményhirdetést, kedden tartottuk.

Az alsó tagozaton a gyerekek madarakkal ismerkedtek, ez keresztrejtvény segítségével.

A közvetlen környezetünk megóvása érdekében március 25-én Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepén a teremtésvédelem jegyében szemétszedési akciót szerveztünk, hogy felhívjuk a figyelmet a tiszta környezet fontosságára és az Isten által teremtett világ védelmére.

Ere a napra terveztük az iskola udvarának takarítását, de sajnos az időjárás nem kedvezett ennek a programnak a megvalósításában, így ezt a tevékenységet elhalasztottuk. A következő hetekben, ahogy az időjárás engedi pótoljuk az udvar takarítását.

 

Folyamatos feladatok:

A szaktanárok a tanmeneteiket a helyi tantervvel összhangban úgy készítik el, hogy abban kiemelt figyelmet fordítanak azokra a területekre, tananyagokra, témakörökre, amelyek kapcsolódnak a TEREMTÉSVÉDELEM–hez. Ezáltal segítenek kialakítani a környezettudatosság fogalmát, a teremtett világ iránt érzett felelősség súlyát. Az osztálykirándulások, tanulmányi kirándulások is kiváló lehetőségeket rejtenek a téma időszerűségének hangsúlyozására. Délutáni foglalkozásaink keretein belül is az egész tanév során megjelenik ez a gondolat.

Fontos tudatosítani diákjainkban, hogy Földünk egész teremtett élővilágával, természeti szépségeivel csak úgy lehet útódaink öröksége, ha azt óvjuk, védjük. Erre biztosít jó alkalmat a VÍZ-, a FÖLD- valamint, a MADARAK ÉS FÁK NAPJA, ami kiemelt fontosságú teremtésvédelmi feladatokat ad számunkra.

A Fenntarthatósági témahét keretében iskolánk osztályai különböző projektekben vesznek részt, amely megmozdulással csatlakozunk egy országos kezdeményezéshez.

https://ignacipedagogia.hu/tartalmak/teremtesvedelem/

 




Nálunk már beköszöntött a tavasz.




Tisza Élővilágának Emléknapja

A Tisza Élővilágának Emléknapja alkalmából a Kérész Öko-és Aktív Turisztikai Központ előadássorozatot szervezett, amelynek egyik állomása iskolánk volt.

Ennek keretében 2025.március 13-án iskolánk 6.a és 5.b osztályos tanulói vettek részt a rendhagyó tanórán.

Az előadás fő témája a ciánszennyezés.




Iskolában az erdő

Az Iskolában az Erdő Program kifejezett célja a fenntarthatóság témakörével kapcsolatos ismeretek feldolgozása a tanulók bevonásával. A foglalkozásokon az erdő, mint egy önmagában fenntartható életközösség kerül bemutatásra. A 2025-ös év fókuszában az erdő fontos része, a talaj áll.

Intézményünkben 2025.03.04-én az Országos Erdészeti Egyesület által minősített „Csanyiki Erdőház” Erdészeti Erdei Iskola erdőpedagógusai a 7-8.évfolyamos diákjainknak tartottak érdekes előadást. A bemutató során a gyermekek megismerkedtek a humuszképződés folyamatával, az erdei talaj összetételével és jó pár élőlényével. Az előadók felhívták a figyelmet a természettel való törődés fontosságára, az erdő iránti érzelmi kötődés kialakítására, a környezettudatosságra. Az ökológiai ismeretek mellett az erdőgazdálkodási és vadgazdálkodási ismeretek átadására is sor került.

A rendhagyó tanórát játékos feladatok zárták, amelyben tanulóink aktívan részt vettek.

Paczáné Horváth Erika és Zelei Csilla




Change Environment

A „Change Environment” jezsuita rend által koordinált nemzetközi teremtésvédelmi és klímamigrációs projekt lezárásaként nov.29-én a budapesti Párbeszédek Házában iskolánkat Kovács Martin (8.b) és Gulyás Oliver (8.b), valamint Kleszó Kökény Lenke (7.a) osztályos tanulók képviselték. Köszönettel a projektet támogató kollégák, Nyesténé Gáspár Marianna és Kelenföldi Zsófia tanárnők munkáját.

Gáspárné Ali Júlia igh.




Iskolában az Erdő Program

Ebben az évben is folytatódott az Iskolában az Erdő Program, melynek célja a környezeti nevelés segítése. A program élménypedagógiai eszközök és módszerek segítségével, interaktív módon teszi tanulmányozhatóvá és megismerhetővé a komplex erdei ökoszisztémát az iskolákban.

A sikeresen pályázó intézményekbe az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) Minősített Erdészeti Erdei Iskoláinak erdőpedagógusai látogatnak el, ahol egy tanítási napon iskolai csoportnak tartanak interaktív foglalkozást az erdő és a fenntarthatóság témakörében, illetve megajándékozzák az iskolát a témakörhöz kapcsolódó játékkal, eszközökkel, segédanyagokkal.

Iskolánk sikeresen pályázott erre a programra, így 2024. nov.18-án a Zöld  Házirend és Ökoiskola jegyében az Északerdő Zrt. tartott előadást, Molnár Nikolett erdei iskola vezető irányításával a 8.a, 8.b, és 7.a, 7.b osztályoknak.

Nagyon jó hangulatú, tartalmas előadásnak lehettünk részesei. Az erdő egyik legfontosabb „lakóival” ismerkedtünk meg egy kicsit közelebbről. Megtudtuk mi köze van a gombáknak a fákhoz, mennyi gombafaj létezik, milyen a magyarországi legmérgezőbb gomba, milyen egészségügyi problémákat okozhat, melyek az ehető gombák, honnan tudjuk meg melyik ehető, melyik nem. A gombákról rengeteg ismeretet, érdekességet tudhattunk meg. Majd játék keretében a megszerzett ismereteket kamatoztathattuk. A legjobb csapat ajándékot kapott.

A program az Európai Unió emissziókereskedelmi rendszerének (ETS rendszer) kvóta felhasználásából valósul meg az Energiaügyi Minisztérium támogatásával, az Agrárminisztérium közreműködésével és az Országos Erdészeti Egyesület koordinálásával.

Nyesténé Gáspár Marianna




„Zöld Házirenddel a Teremtés védelméért” nyertes pályázata + Meghívó

Örömmel tájékoztatjuk a szülőket és diákjainkat, hogy iskolánk a Katolikus Pedagógiai Intézet és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Teremtésvédelmi Kutatóintézet által kiírt „Zöld Házirenddel  a Teremtés védelméért” elnevezésű pályázaton díjnyertes lett.

A díjat 2024. október 17-én a teremtésvédelmi konferencia keretében vehetjük át.

Hálás szívvel köszönjük a pályázatban résztvevő pedagógusok: Keller Jánosné, Bencsikné Madarász Erzsébet, Gálné Fekete Eszter és Monárné Dózsa Alíz munkáját. De köszönet illeti azokat a pedagógusokat, technikai dolgozókat és tanulókat, szülőket is, akik ezek után a program megvalósításában segítik iskolánkat.

A pályázatban elnyert összeget a Zöld Házirend megvalósítására fordítjuk.

 




Zöld házirend… a teremtés védelméért

Zöld házirend… a teremtés védelméért

 

  1. Iskolánk célja, remélt eredménye (víziója) ökológiai szempontból:

 

Nincs másik Földünk, ahol élhetnénk, Isten ezt a helyet teremtette számunkra. Vigyáznunk kell rá!

Tanuljunk meg újra rácsodálkozni a természet szépségére, becsüljük meg mint értéket! Isten ránk bízta a világot: „műveld és őrizd!” Felelősséggel vagyunk felruházva, amit csak akkor teljesíthetünk, ha ismerjük a teremtő eredeti szándékát.

Célunk, felébreszteni az Isten iránti hálát a teremtett világért. Továbbá felhívni a figyelmet arra, hogy a világ visszatükrözi Istent, és ezért is tiszteletet érdemel. Rádöbbenteni a diákokat arra, hogy a hála annak az elismerése, hogy a teremtett világ egy olyan nem kiérdemelt ajándék, ami felelősséggel is jár.

Iskolánk egyike a Klebelsberg Kuno által alapított népiskoláknak. 1926-ban az Isteni Megváltó Nővérek gyönyörűséges „tündérkertet” varázsoltak iskolánk udvarán, ami sajnos a II. világháború alatt elpusztult. Ennek szellemében szeretnénk megvalósítani újra, most majd 100 év után ezt a virágos helyet.

 

  1. 10 pontos, konkrét elképzeléseink:

 

I.       a) Iskolánk sziklakertjének, virágos részeinek folyamatos karbantartása (hetente más-más osztály végzi ezt márciustól- novemberig)!

b) Magaságyások létrehozása a tornaterem melletti területen. A fűszernövények mellett paradicsom, paprika -és zellerpalántákat is ültetünk, gondozunk – természetesen vegyszermentesen. Termését felhasználjuk a konyhán tízórai, uzsonna mellé. 7. és 8. osztályos tanulók technikaórán végzik ezt a tevékenységet. Locsolás, gondozás a felső évfolyamosok feladata heti bontásban.

c) A magaságyás mellett komposztáló létrehozása (szintén technika és osztályfőnöki órák keretein belül).

d) Az új tornaterem melletti területen az úgynevezett méhlegelő létrehozása. Itt a rovarok, poszméhek és pillangók a virágos réten sok nektárt, virágport gyűjthetnek. Ezen a domboldalon a frissen hozott termőföldbe ültetünk: kakukkfüvet, zsályát, rozmaringot, levendulát, körömvirágot, harangvirágot, dísznapraforgót, őszirózsát, nárciszt, virágmagokkal teli fűkeveréket. Tavasztól őszig már az alsós tanulókkal is megfigyelhetjük a rovarok szorgos munkáját. Ezt a legelőt úgynevezett „kartonpapír” módszerrel hozzuk létre és évente kétszer kaszáltatjuk le.

II.       a) Fára feltehető rovarhoteleket helyezünk ki. Jó lehetőség ez arra, hogy megfigyeljük a rovarok munkáját, életét.

b) Az osztályonkénti téli madáretető kihelyezése eddig is szívügyünk volt. Az etetők újrahasznosított anyagból készülnének (gyerekek keze nyomán) és hetente kerülnek bele magvak a téli időszakban!

III.      Törekedni kell arra, hogy osztályonként legyen egy „zöld sarok”, aminak felelősei és gondozói a gyermekek!

IV.      Az iskola mindkét szintjén legyen egy ÖKO- faliújság, ami elsősorban a világnapokon (Madarak és fák napja; Víz világnapja; Föld napja; Állatok világnapja) fontos információkat tartalmaznak.

V.       A Kertbarátok Civil Szervezetével eddig is jó kapcsolatot ápoltunk. Minden év harmadik szeptemberi hétvégéjén zöldség- és gyümölcsnapokat szerveztek. A mi első osztályosaink nagyobb ültető tálban élő virágokból tündérkertet varázsoltak. Az alsó osztályos tanulók pedig zöldségbábokat készíthettek, ezeket meg is lehetett kóstolni. Évente kétszer az iskolai gyümölcsprogram keretében a tanulók többféle gyümölcsöt és zöldséget kóstolhatnak meg.

VI.     a) Minden évben papírgyűjtést szervezünk május utolsó csütörtökén, a szülők és a gyerekek igen aktív részvételével.

b) A használt elemek gyűjtése már évek óta folyamatos.

c) Használt olaj gyűjtése a bejáratnál lévő konténerbe.

VII.     A szülőktől kért fénymásolópapír, rajzlap, írólap, füzet újrahasznosított alapanyagból legyen előállítva! Ugyanígy a családi nap és a farsang evőeszközei is!

VIII.   a) A PET palack kupakjait néhányszor már eddig is gyűjtöttük, és az így befojt összeget felajánlottuk egy arra rászoruló gyermeknek. Továbbra is karitatív módon folytatjuk a gyűjtést. A gyűjtés propagálása és elszállításának megszervezése az alsós nevelők feladata!

b) Szeretnénk központi helyen kihelyezni mechanikus palackprést, amivel a PET palackok tárolását megkönnyíthetnénk.

IX.     a) Jól működik a nagyokból álló 3 fős energiaőr is, akik a szünetekben figyelmeztetnek az villany lekapcsolására.

b) Havi 1 nap legyen energiatakarékos. Ekkor a tanításunk során semmilyen digitális eszközt nem használunk!

X.      a) Az alsós osztályok látogatást tesznek a Poroszlói Ökocentrumba.

b) Évente egyszer (április-május) együtt vagy osztályonként felkeressük gyalog vagy kerékpárral a kültéri szakrális emlékhelyeket, kereszteket. (Mezőkövesd és környékén közel 10 ilyen kereszt áll.) Ezáltal a környékét tisztábbá, szebbé tennénk! Ezzel is bekapcsolódunk a Millió lépés Magyarországért programhoz is, aminek iskolánk is tagja.

 

  1. Meg tudjuk csinálni? Biztosan…!

 

Szeretnénk, ha diákjaink számára természetessé válna az egészség- és környezettudatos életmód, az igazságos társadalmi berendezkedés iránti igény, továbbá a globális és lokális kihívások iránti nyitottság, valamint aktívan tudnának tenni a felismert problémák megoldásáért. Igyekszünk elérni, hogy az iskolában megszerzett tudást és értékrendet a tanulóink családjuk vagy tágabb környezetük felé is közvetítsék.

Mindenkinek a maga helyén és a maga feladatkörében részt kell vennie a közjó előmozdításában. Ez mindenki kötelessége. A lustaság és a nemtörődömség nemcsak helytelen, hanem bűn is.

Célunk az oktatás során, hogy olyan gondolkodásmódot formáljunk a gyermekekben, ami aktív cselekvésre buzdítja őket! Ehhez önfeláldozó szeretetre, nagylelkűségre van szükség!




Erdei iskola

Az 5. és 6. osztályos diákjaink a sarudi Genezáret Lelkigyakorlatos Házban a tanév utolsó hetében erdei iskolai programon vehettek részt. Hálás szívvel mondunk köszönetet valamennyi kollégának, akik a program megvalósulásában segítséget nyújtottak.

Külön köszönettel tartozunk Sasvári János úrnak a Bükki Nemzeti Park munkatársának. A Bükki Nemzeti Park jóvoltából a tanulók megtekinthették a Vidrabusz interaktív kiállítást, a helyi lakosok segítségével kézműveskedtek.




Ökoiskola címátadó

2024. június 4-én iskolánk átvehette a Belügyminisztérium által adományozott megtisztelő Ökoiskola címet a Biatorbágyi Magyar-Angol Kéttanítási Nyelvű Általános Iskolában.

Köszönetet mondunk minden dolgozónak és tanulónak, valamint szülőknek, akik hozzájárultak ezen cím elnyeréséhez!

 




Fenntartahatósági témahét

Ebben a tanévben a fenntarthatósági témahét április 22-26-ig került megrendezésre iskolánkban.

A 2024-es Fenntarthatósági Témahét kiemelt témái a levegő és élővilága, szabadidő, körforgásos gazdaság, hulladék és tudatos fogyasztás. Tanulóink projektmunka keretében dolgozták fel a levegőszennyezés témakörét. Sok szép munka érkezett be, melyek közül a legszebbek kiállításra is kerültek iskolánk aulájában. A felső tagozatos tanulóink a program keretén belül kiselőadásokban mutatták be a Földünket érintő globális környezeti problémákat. Bízunk benne hogy a hallottak és látottak elgondolkodtatják tanulóinkat, hisz a felnövekvő nemzedékek tehetnek majd sokat Földünk és a rajta lévő értékek megóvásában.

A projektért felelős pedagógusok : Paczáné Horváth Erika Kovács- Zelei Csilla




Sipos Ferenc emlékverseny

Madarak és Fák napján rendeztük meg a Sipos Ferenc emlékversenyt.




Change environment

Iskolánk 7. és 8. osztályos tanulói részt vesznek a Jezsuita Menekültszolgálat által koordinált nemzetközi projektben. Az Enviroment Change elnevezésű környezetvédelmi program keretében megismerkedhetnek a klímamigráció fogalmával, valamint a globális felmelegedés által bekövetkezett gazdasági problémákkal. A  jezsuitákkal közös munka során egy írországi iskolával is szeretnénk egy videochat-es kapcsolatot létesíteni. A 2024 júniusában megrendezésre kerülő záró konferencián Budapesten iskolánkat 3 kiválasztott tanuló fogja képviselni.