Önismereti tréning
A cselekvő szeretet kurzusa
Önismereti tréning az öt szeretetnyelv mentén
Juhászné Derekas Judit tanárnő évről-évre játékos önismereti utazásra invitál, melyre idén végre volt szerencsém eljutni, és 14 résztvevő társammal azt örömmel végigjárni. Jutka néni alkalmai mágnesként hívogatnak és jóleső lelki táplálékot nyújtanak minden esetben. Ez a különleges (11. hó 11.-ei) szombati nap is bővelkedett tiszta érzelmekben, bölcs tanításokban, útmutatásokban, vidám megtapasztalásokban és mindenekfelett: szeretetben.
A Szent István Általános Katolikus Iskola emeleti könyvtárterme meleg otthonossággal fogadott – az előkészített színes kártyák, zsírkréták, táblák – pedig kreatív feladatokat sejtettek. Gyertyaláng és kéz a kézben elmondott Miatyánk indította egymásra hangolódásunkat, közös utunkat.
A jelenlévők bemutatkozása rendhagyó módon zajlott: saját nevünk kezdőbetűivel alkotott pozitív tulajdonságok mentén és egy szabadon választott Dixit kártya alapján kellett magunkról beszélni. A kártyák aktuális érzelmi állapotunk absztrakt kivetülései voltak, míg a pozitív jelzők felkutatása – nem megfelelő önértékelés következtében – néhol fejtörést is okozott.
Találkozás önmagunkkal társaink tükrében
Az egymás között feltáruló életutak megnyitották könnycsatornáinkat – de ez a sírás tisztító, megkönnyebbülő, gyógyító hatással bírt sokunkban. Jutka néni rutinos profizmussal ezután az ének és a mozgás felszabadító gyakorlatai felé terelt minket: így kaptunk tarisznyánkba vigasznyújtó, vidító népdal sorokat, ritmusokat. A vicces székfoglaló után, a csoportdinamikára épülő építőkockás játék volt soron, majd párokban is dolgoztunk, ahol megélhettük mennyire tudunk valakit maradéktalanul követni vagy épp a felelősséget átvállalva vezetni, esetleg érdekeinket megadott szabályrendszerben érvényesíteni – s ezekben a helyzetekben érzelmeinkkel őszintén találkozni. Az alábbi kulcsszavak mentén rendeződtek a szituációs helyzetgyakorlatok: adni, kapni, elfogadni, kérni, nemet mondani. A társadalmi beidegződések, környezeti megfelelések, minták feltétel nélküli követése miatt nőként bizony kihívást okozott némelyik alkalmazása, melyek tudatosításával akár jövőbeni változásokat indíthatunk el magunkban, saját életünkben.
A szeretet választható, a szeretet tanulható
Szeretet működteti a világunkat, a legfontosabb szerepet tölti be életünkben. Könyvek, dalok, filmek ezrei szólnak erről. A nap során kaptunk mi is ezekből mesét (pl. Max Lucado Értékes vagy), zeneszámot (pl. Kowa), történetet (pl. Coelho ceruza története) motivációs kisfilmet (pl. Lépcsőfokok).
Minden ember legmélyebb érzelmi szükséglete, hogy szeressen és viszontszeressék. Az emberek szeretnek szeretve lenni. Ha szeretnek, a világ egyszerűnek és csodálatosnak tűnik. Úgy érezzük, képesek vagyunk akár a lehetetlenre is. De megtörténhet, hogy hiába vesznek körbe minket a számunkra legfontosabb emberek, mégis úgy érezzük, hogy nem kapunk elég szeretetet tőlük. A szeretet tehát érzelmi szükségletünk.
Gary Chapman – baptista lelkészként, család- és párterapeutaként szerzett több évtizedes tapasztalata alapján arra a felismerésre jutott, hogy a szeretetet ugyanúgy tanuljuk, mint az anyanyelvünket, és a szeretetközlés alapvetően ötféle kommunikációs csatornán keresztül történik. Az 5 szeretetnyelv: elismerő szavak, ajándékozás, minőségi időtöltés, szívesség, testi érintés. Mindannyian azon a nyelven fogadjuk be és fejezzük ki a szeretetet, amelyre neveltetésünk és személyes hajlamaink nyomán a legfogékonyabbá váltunk, de jó hír, hogy kellő érzékenységgel és tanulással ezen változtathatunk.
Nyitott kézzel szeretni
Ha a társunkat dicsérjük, és ő ebből szeretve érzi magát, akkor törekedni fog arra, hogy olyan dolgokat tegyen értünk, amiből mi szeretve fogjuk érezni magunkat, és mindketten nyertesek leszünk (pl. a kapcsolatban, a házasságban). Ezért nagyon fontos ismerni és beszélni egymás szeretetnyelvét. Aki nem riad vissza egy kis nyelvtanulástól könnyen ráhangolódhat társa, gyermeke, családtagjai, barátai szeretetnyelvére. Szakíthatunk hibás döntéseinkkel és választhatjuk a szeretetet. Társunk érzelmi szükségletének betöltése választás dolga. Naponta meg kell hoznunk a döntést, hogy betöltjük szeretetvágyát. Ha érzi szeretetünket tele lesz a szeretettankja. Gyermekünk, ha érzi szeretetünket – kiegyensúlyozott, akkor kezd rosszalkodni, ha kiürül a tankja és ezáltal követeli ki magának – ellentmondást nem tűrően – figyelmünket, aktív odafordulásunkat, szeretetünket.
Három fős kis csoportokban szituációs játék és rajz formájában dolgoztuk fel az öt szeretetnyelvet még részletesebben.
Itt szó esett például arról, hogy
- a dicsérő szavak és elismerő kijelentések a szeretet hathatós közvetítői
- minél egyszerűbb annál kifejezőbb
- a szeretet kedves, nem mindegy a kiejtett szavak hanglejtése
- a szeretetet cselekvő törődést jelent társunk jólétével
- bátorítással legyőzhető a másikban lévő kishitűség
- az elismerés a szeretet viszonzására ösztönöz
- a szeretet látható jelképei ajándék formában egyeseknek különösen fontosak
- minőségi idő azt jelenti, hogy osztatlan figyelmet szentelünk valakinek
- az együttlétnek nélkülözhetetlen az egymásra fordított figyelem
- önmagunk odaajándékozása, ajándék lehet a jelenlétünk
- a szeretetet nem lehet kikövetelni, a kérések kijelölik a szeretet útját, a követelések viszont gátat vetnek neki
- szívesség, figyelmesség, tervezés, idő és igyekezet kell hozzá, s ha pozitív hozzáállással tesszük, akkor a szolgálatkészségnek ezek a cselekedetei valóban a szeretetünk kifejezései lehetnek
- a megbocsátás nem érzés, hanem elhatározás kérdése, és szeretetünk kifejezése
- cselekedeteink, megerősítő testi érintéseink többet elárulhatnak szeretetünkről, mint a szavaink
A tréningen átélt élmények, megtapasztalások, felismerések még jó ideig munkálkodnak bennünk, hogy majd egy-egy döntésben, változtatásban, hozzáállásban a javunkra válva minket szolgálhassanak.
A szeretet ünnepére készülődve, az ádventi várakozás időszakában pedig különösen aktuális lehet önmagunk és szeretteink szeretetnyelvének őszinte feltárása és annak szeretetteljes elsajátítása. A témában ajánljuk a szerző, Gary Chapman idevágó könyveit olvasásra.
A tréningen összegyűlt részvételi díj adományként egy nepáli-magyar alapítású Nepálban működő óvodának kerül átadásra. A gyűjtést Juhászné Derekas Judit kezdeményezte a tavalyi Nepálban szerzett személyes élményei miatt a Szent István Katolikus Általános Iskolában.
Jutka néninek köszönjük a hasznos és jó hangulatú tréninget, az élményalapú tanulást, útmutatást. Az élet iskolájának legfontosabb tantárgyának legfontosabb tételei voltak!
Szilvásiné Zupkó Anett