Látogatás a Pénzmúzeumban
2025. 03. 10-én a budapesti Pénzmúzeumba látogattunk. A résztvevők a 4., 5., 6., 7., 8. évfolyamosok közül kerültek ki. 38 diák és 5 kísérő vett részt a kiránduláson, melyre vonattal utaztunk és még a közös metrózást is kipróbáltuk.
A Pénzmúzeumban a gyerekek két csoportba rendeződtek, így az azonos korosztályú diákok külön-külön élvezhették a különféle programokat. A múzeumban az állandó kiállítások mellett, különféle aktuális témákat feldolgozó állomásokon próbálhatták ki magukat a gyerekek. Az aktuális kiállítás, melyen a csoportunk is részt vett a pénz útja nevet viseli. Az ingyenesen megtekinthető kiállítás első állomása az aranybánya, ahol a nemesfém bányászathoz használt eszközökkel ismerkedhettünk meg. A következő állomáson a pénz bevezetése előtt használt értékmérőket, mint fizetőeszközöket csodáltuk meg pl. kagyló, só, menyét. Ezek után a pénz formai változásait figyelhettük, hogyan változott történelmünk során, egészen Károly Róberttől napjainkig. Majd a bankok fontossága következett, illetve annak bemutatása milyen lenne bank nélkül az élet. A negyedik állomáson a tőzsdét mutatták be, a gyerekek megtudhatták mit jelképez a medve, illetve a bika a tőzsdén. Az utolsó állomáson különféle kincseket tekinthettünk meg és súlyemelésként egy 400 millió forint értékű aranytömböt is megpróbálhattunk felemelni, de különös élmény volt a robottal való társalgás is.
Kiérve a múzeumból a gyerekek saját fabatkát nyomtathattak, melyre akár önarcképüket is beilleszthették egy kamera segítségével, ezzel egyedi „fizetőeszközt” hozhattak létre.
A vonaton kellemesen elfáradva, élményekkel telve utaztunk vissza Mezőkövesdre.
Köszönöm a vezetőség engedélyét, segítségét, hogy megvalósíthattam ezt az ötletemet.
Köszönöm a kollégák közreműködését, hogy kísérték velem a gyerekeket! Köszönöm az osztályfőnökök munkáját a diákok kiválasztásában.
Köszönet: Buktáné Csirmaz Mónikának, Farkasné Farkas Nórának, Nyesténé Gáspár Mariannának és férjemnek Sikó Tamásnak.
Sikó-Fehérvári Csilla